Sibīrijas ciedrupriede

(Pinus sibirica DU TOUR)

Koks ar konisku vainagu augstumā līdz 20m, tumši zaļām skujām un līdz 13cm lieliem čiekuriem. Sēklas ap 10 mm garas, izmantojamas uzturā, jo satur līdz 50% augstvērtīgu eļļu. Savvaļā aug Krievijas Eiropas daļas ziemeļaustrumos, Urālos un Sibīrijā. Latvijā sastopama diezgan bieži parkos (vairāk Latgalē) un pilsētu apstādījumos. Dekoratīva, ātraudzīga un ziemcietīga suga.

Sibīrijas ciedrupriede (P. sibirica) Latvijas mežos un parkos sākta audzēt 19. gs. beigās (nozīmīgākie stādījumi Naujenē un Kurmenē). Skaista un izturīga ir Korejas ciedrupriede (P. koraiensis; skujas pa 5, zilganzaļas, 7-15 cm garas), kurai, tāpat kā Klinšukalnu priedei (P.c ontorta var. latifolia; Latvijā sasniedz 20 m augst.) un Mareja priedei (P. murrayana; izmēģinājuma kultūras Bauskā, Talsos, Ugālē, Kuldīgā) no Z - Amerikas, Latvijā varētu būt mežsaimnieciska nozīme.

Aizvien vairāk sāk audzēt arī ciedru stādus. Pirms sēšanas sēklas jākodina un, ja nepieciešams, jākrāso, lai aizsargātu pret putniem. Ieteicams sēt šaurās (2-3 cm) sējvadziņās; tā tiek atvieglota skujbires apkarošana. Dīgtspējas stimulēšanai sēklas 24 st. mērcē vara vai kobalta sulfāta šķīdumā (100 mg/l). Sēklu iestrādes dziļums 1-1,5 cm. Sausas sēklas normālos laikapstākļos sadīgst 2-3 nedēļu laikā, bet ekstremālos apstākļos (pārlieks sausums, lieks mitrums, pazemināta temperatūra) dīgšanas ilgums var pat divkāršoties. Ja 8. - 10. dienā pēc sējas, kad sākas sēklu izknišana, iestājas sausums, obligāta ir lietēšana, un tā jāturpina līdz masveidīgai sēklu sadīgšanai. Ja gaisa temperatūra pārsniedz 30°C, dīgsti jāapēno.

Ciedrupriedi jāstāda pavasarī iespējami agri. Apmežojot jaunus izcirtumus, stādmater. obligāti jāapstrādā ar insekticīdiem aizsardzībai pret smecerniekiem. Ciedras rūpīgi jākopj, jo apēnojumā kociņi ātri izstīdzē, tos pastiprināti apdraud smecernieki, bet ziemā - peļveidīgie grauzēji. Pret meža dzīvniekiem ciedras aizsargā, tās iežogojot vai lietojot repelentus.

* Ciedru priežu sēklas ir ~10mm garš riekstiņš. Vienā kilogramā ir aptuveni 3 000 sēklu.

Šajā 10cm kastītē

  • Sēklas
  • Augsne
  • Māla podiņš
  • Māla paliktnīts
  • Pamācība
Pirkt Ciedru

Mini kastīte

Šī mini kastīte no parastās atšķiras ar to, ka tā ir mazāka un sver tikai 25 gramus.

  • Kastītes 65x65x65mm
  • Sēklas kādam no tevis izvēlētam kociņam
  • Kūdras tabletes
  • Papīra podiņa
  • Pamācības

Atliek tikai izņemt un samitrināt kūdras tableti, iestādīt tajā sēklas un pēc gadiem tev būs savs koks.

Pirkt mini Ciedru