Melnalksnis

(Alnus glutinosa)

Melnalksnis ir līdz 35 m augsts koks ar tumši brūnu rievainu mizu. Augšanas ātrums līdz 12 m 20 gadu laikā. Pateicoties labi attīstītai sakņu sistēmai (līdz 4 m) ir ļoti izturīgs pret vēju. Lapas spīdīgas, tumšzaļas, (pavasarī lipīgas) to apakšpuse gaišāka, mala nevienādi zobaina, lapas gals ar jomu.

Bērzu dzimtas (Betulaceae) suga. Ātraudzīgs vienmājas koks ar taisnu, slaidu stumbru un olveida vainagu. Miza gluda (vecākiem kokiem plēkšņaina), tumšbrūna. Lapas spīdīgas, tumšzaļas, to apakšpuse gaišāka, mala nevienādi zobaina, gals ar jomu, sāndzīslas 5-8 pāri. Vīrišķo ziedu spurdzes cilindriskas, sievišķo ziedu vārpas olveidīgas, rudenī pārkoksnējas un kļūst par «čiekuriņiem». Zied III—IV. Apputeksnē vējš. Auglis – brūns, neizteikti piecstūrains, saplacināts riekstiņš ar 2 rudimentāriem spārniņiem. Ienākas X, nobirst III—IV. Izplata ūdeņi.

Melnalksnis aug mitrā, trūdvielām bagātā augsnē (ar tekošu gruntsūdeni), dumbrājā, liekņā, kā arī periodiski applūstošās vietās, kur citu s. koki nespēj augt. Gaismasprasīgs koks. Bargā ziemā var apsalt. Aizņem 3,0% Latvijas mežu kopplatības. Aug tīraudzēs vai kopā ar bērzu, osi, apsi, egli. Bieži aug arī pa 1 vai nelielās grupās. Sasniedz >30 m augstumu. (Latvijā dižākais melnalksnis ir Rudbāržu melnalksnis Kuldīgas raj.) Mūža ilgums ~120 gadu. Vairojas ar sēklām. Līdz 60 g. vecumam dod celma atvases. Veci koki slimo ar trupi. Koksne vērtīga, mīksta, viegla. To izmanto finieru ražošanai, galdniecībā, zemūdens būvēs. Melnalksnis dažkārt stāda ūdenstilpju krastu nostiprināšanai (piem., parkos). Sēj pavasarī mitrā, labi aerētā augsnē platās sējvadziņās vai izklaidus. Sēklu iestrādes dziļ. 3-5 mm. Ja sējumu regulāri lietē, sēklas sadīgst 10-20 dienās. Nosegšana ar agroplēvi dīgšanas laiku stipri saīsina un arī samazina nepieciešamību augsni mākslīgi mitrināt. Melnalkšņu kultūrām piemērotas auglīgas, trūdvielām bagātas augsnes ar tekošu gruntsūdeni – liekņas, platlapju kūdrenis, nosusināti zemie purvi, upju un strautu krastmalas u.tml. platī bas. Smaga meh. sastāva augsnēs un vietās, kur ir pārpurvošanās pazīmes, melnalksnis nīkuļo un iet bojā, tāpat arī nabadzīgā smilts augsnē.

© Meža enciklopēdija

* Melnalkšņu sēklas ir ~2mm garš riekstiņš. Šajā attēlā tās ir attēlotas palielinātas. Vienā kilogramā ir aptuveni 600 000 sēklu.

Ko tu atradīsi šajā kastītē

 • 10cm kastīte
 • Sēklas
 • Augsne
 • Māla podiņš
 • Māla paliktnīts
 • Pamācība
Iegādties melnalksni

Mini kastīte

Šī mini kastīte no parastās atšķiras ar to, ka tā ir mazāka un sver tikai 25 gramus.

 • Kastītes 65x65x65mm
 • Sēklas kādam no tevis izvēlētam kociņam
 • Kūdras tabletes
 • Papīra podiņa
 • Pamācības

Atliek tikai izņemt un samitrināt kūdras tableti, iestādīt tajā sēklas un pēc gadiem tev būs savs koks.

Iegādties mini melnalksni