Parastā priede

(Pinus sylvestris L.)

Priede ir vienmāju priežu dzimtas skujkoks. Visplašāk izplatītā kokaugu suga Latvijā. Parastās priedes mūža ilgums ir 200-500 gadu. Tā var sasniegt līdz 40 m augstumu. Priedes aug purvos un sausās vietās. Tām ir gara mietsakne, kas ļauj noturēties arī smiltīs, un tikt klāt dziļajiem pazemes ūdeņiem.

Priedes (Pinus) — priežu dzimtas (Pinaceae) ģints. Latvijā savvaļā aug tikai parastā priede (P. sylvestris). Tā ir mūžzaļš 1. lieluma vienmājas skuju koks ar taisnu, slaidu stumbru un spēcīgu sakņu sistēmu. Dziļā, irdenā smiltī veidojas gara mietsakne un sānsakņu tīkls, kūdrainās augsnēs mietsaknes nav. Miza stumbra augšdaļā gluda, apakšdaļā jau agri kļūst par pelēkbrūnu krevi. Parastajai priedei katru gadu veidojas tikai 1 zaru mieturis. Skujas lineāras, 3-7 cm garas, zilganzaļas, pa 2 uz īsvasām; pie koka paliek 2-3 gadus. Putekšņlapas sakopotas dzeltenos mikrostrobilos jauno dzinumu apakšdaļā, sēklaizmetņi - violetsarkanos makrostrobilos, kas pa 1 vai vairākiem atrodas garvasu galotnē. Zied V b. - VI. Apputeksnē vējš. Putekšņi ar 2 lidpūslīšiem, un vējš tos aiznes kilometriem tālu. Pēc noziedēšanas makrostrobili (čiekura aizmetņi) noliecas uz leju un paliek nemainīgi līdz nākamajam pavasarim, kad sāk strauji augt. Izaug līdz 7 cm garš čiekurs, kas sākumā ir zaļš, vēlāk kļūst pelēks. Čiekuru veido pārkoksnējušās sēklzvīņas (čiekurzvīņas). To augšdaļā ir raksturīgs izcilnītis - vairodziņš. Aiz katras čiekurzvīņas ir 2 spārnainas sēklas (spārns sēklu ietver dakšveidīgi). Sēklas ienākas X, izbirst nākamā gada IV-VI (tātad 3. gadā pēc ziedēšanas). Izplata vējš. Čiekuri atveras kokā un nobirst nesadalījušies.

Latvijā parastā priede ir visbiežāk sastopamais koks visā teritorijā. Tai ir plaša ekoloģiskā amplitūda - no kāpu smiltājiem līdz augstajiem purviem. Aug gan tīraudzēs, gan mistraudzēs ar egli, bērzu, retāk ar ozolu u.c. lapu kokiem. Priežu audzēs egle bieži veido II stāvu. Parastā priede vislabāk aug pietiekami valgā, irdenā smilts augsnē (auglīgā augsnē tā ir zaraina, mazvērtīgāka).

Aizņem 38% Latvijas mežu kopplatības. Sasniedz 46m augstumu (Tērvetes silā) un 4 m apkārtmēru. Mūža ilgums līdz 350 gadu. (Dižākās priedes Latvijā ir Kalnieku dižpriede Talsu raj., Aļļu dižpriede Ventspils raj. un Elstes dižpriede Gulbenes raj.) Vairojas tikai ar sēklām.

Koksne sveķaina, ar izteiktām gadskārtām, izturīga, ar labām mehaniskām īpašībām. Izmanto celtniecībā, mēbeļrūpniecībā, malkai. Pumpurus un skujas izmanto ārstniecībā, skujas (tajās ir daudz ēter. eļļas, C vitamīna) — arī parfimērijas un ķīm. rūpniecībā, kā arī lopbarībai. Parastā ∆ bieži izmantota smiltāju nostiprināšanai. 20. gs. sāk. stādītās priedes visapkārt Rīgai veido zaļo zonu un uzlabo gaisa sastāvu. Priedes bojā stirnas, aļņi, staltbrieži, kā arī daudzi kukaiņi un to kāpuri. Tie ir gk. tauriņi (priežu galotnes dzinumutinējs, priežu sprīžotājs, priežu vērpējs), vaboles (lielais un mazais priežu lūksngrauzis, lielais priežu smecernieks), plēvspārņi (priežu pūcīte, zāģlapsenes). Priedes cieš arī no dažu sēņu ierosinātām slimībām (priežu-apšu rūsas, sakņu trupes). No introducētajām s. Latvijas smiltājos ieaudzētas Benksa priede (P. banksiana; mežs. nozīmes nav) no Z-Amerikas, krūmveida kalnu ∆ (P. mugo; Bolderājā, Mangaļos, Vecāķos u.c.), kas vietām pāriet arī savvaļā, un melnā ∆ (P. nigra; ļoti dekor., skujas garas, cietas) no D - Eiropas un V-Eiropas kalniem. Simtgadīgi veimutpriedes (P. strobus; savvaļā Z - Amerikā, skujas pa 5, garas, mīkstas) stādījumi ir Skrīveros, pie Bauņiem, Šķēdē. Mežs. mērķiem šo ∆ vairs neaudzē, jo tā masveidā cieš no rūsas. Arī dekor. stādījumos to aizstāj ar Rumēlijas priedi (P. peuce; savvaļā Balkānu pussalas kalnos), kas necieš no rūsas.

© Meža enciklopēdija

* Priežu sēklu izmērs ir ~2mm riekstiņš. Šajā attēlā tās ir attēlotas palielinātas. Vienā kilogramā ir aptuveni 150 000 sēklu.

Šajā kastītē atrodas

  • Sēklas
  • Augsne
  • Māla podiņš
  • Māla paliktnīts
  • Pamācība
Iegādāties šo kastīti

Mini kastīte

Šī mini kastīte no parastās atšķiras ar to, ka tā ir mazāka un sver tikai 25 gramus.

  • Kastītes 65x65x65mm
  • Sēklas kādam no tevis izvēlētam kociņam
  • Kūdras tabletes
  • Papīra podiņa
  • Pamācības

Atliek tikai izņemt un samitrināt kūdras tableti, iestādīt tajā sēklas un pēc gadiem tev būs savs koks.

Iegādāties mini priedi