Koks kastē

 

 

 

 

 

Melnalksnis

Ko tu atradīsi šajā kastītē

Sēklas

Augsne

Māla podiņš

Māla paliktnīts

Pamācība

Kastīte

Saliekot šo visu kopā iegūstam koku kastē

Sūti epastu kokskaste@kokskaste.lv vai zvani +371 2025 2217

Bērzu dzimtas (Betulaceae) suga. Ātraudzīgs vienmājas koks ar taisnu, slaidu stumbru un olveida vainagu. Miza gluda (vecākiem kokiem plēkšņaina), tumšbrūna. Lapas spīdīgas, tumšzaļas, to apakšpuse gaišāka, mala nevienādi zobaina, gals ar jomu, sāndzīslas 5-8 pāri. Vīrišķo ziedu spurdzes cilindriskas, sievišķo ziedu vārpas olveidīgas, rudenī pārkoksnējas un kļūst par «čiekuriņiem». Zied III—IV. Apputeksnē vējš. Auglis – brūns, neizteikti piecstūrains, saplacināts riekstiņš ar 2 rudimentāriem spārniņiem. Ienākas X, nobirst III—IV. Izplata ūdeņi.

Melnalksnis aug mitrā, trūdvielām bagātā augsnē (ar tekošu gruntsūdeni), dumbrājā, liekņā, kā arī periodiski applūstošās vietās, kur citu s. koki nespēj augt. Gaismasprasīgs koks. Bargā ziemā var apsalt. Aizņem 3,0% Latvijas mežu kopplatības. Aug tīraudzēs vai kopā ar bērzu, osi, apsi, egli. Bieži aug arī pa 1 vai nelielās grupās. Sasniedz >30 m augstumu. (Latvijā dižākais melnalksnis ir Rudbāržu melnalksnis Kuldīgas raj.) Mūža ilgums ~120 gadu. Vairojas ar sēklām. Līdz 60 g. vecumam dod celma atvases. Veci koki slimo ar trupi. Koksne vērtīga, mīksta, viegla. To izmanto finieru ražošanai, galdniecībā, zemūdens būvēs. Melnalksnis dažkārt stāda ūdenstilpju krastu nostiprināšanai (piem., parkos). Sēj pavasarī mitrā, labi aerētā augsnē platās sējvadziņās vai izklaidus. Sēklu iestrādes dziļ. 3-5 mm. Ja sējumu regulāri lietē, sēklas sadīgst 10-20 dienās. Nosegšana ar agroplēvi dīgšanas laiku stipri saīsina un arī samazina nepieciešamību augsni mākslīgi mitrināt. Melnalkšņu kultūrām piemērotas auglīgas, trūdvielām bagātas augsnes ar tekošu gruntsūdeni – liekņas, platlapju kūdrenis, nosusināti zemie purvi, upju un strautu krastmalas u.tml. platī bas. Smaga meh. sastāva augsnēs un vietās, kur ir pārpurvošanās pazīmes, melnalksnis nīkuļo un iet bojā, tāpat arī nabadzīgā smilts augsnē.

© Meža enciklopēdija, Apgāds "Zelta grauds", 2005

Visās Koks kastē kastītēs atrodas:

• Sēklas

• Augsne

• Māla podiņš

• Māla paliktnīts

• Pamācība

* Melnalkšņu sēklas ir ~2mm garš riekstiņš.
Šajā attēlā tās ir attēlotas palielinātas.
Vienā kilogramā ir aptuveni 600 000 sēklu.

Melnalksnis ir līdz 35 m augsts koks ar tumši brūnu rievainu mizu. Augšanas ātrums līdz 12 m 20 gadu laikā. Pateicoties labi attīstītai sakņu sistēmai (līdz 4 m) ir ļoti izturīgs pret vēju. Lapas spīdīgas, tumšzaļas, (pavasarī lipīgas) to apakšpuse gaišāka, mala nevienādi zobaina, lapas gals ar jomu.

Koks kastē - Iespējams skaistākā dāvana pasaulē!

+

+

+

+

=

*Kastītes iespējams personalizēt, iespējas un cenas skaties šeit.

Uz kastītes iespējams uzlikt tava uzņēmuma logo - iespējas skaties šeit.

Podiņam iespējams uzdrukāt tava uzņēmuma logo - iespējas skaties šeit.

Cena no EUR 9.50

 

(Alnus glutinosa)

Vai tiešām apskatīji jau visus kociņus?