Koks kastē

 

 

 

 

 

 

Parastā liepa

Ko tu atradīsi šajā kastītē

Sēklas

Augsne

Māla podiņš

Māla paliktnīts

Pamācība

Kastīte

Saliekot šo visu kopā iegūstam koku kastē

Sūti epastu kokskaste@kokskaste.lv vai zvani +371 2025 2217

Liepas (Tilia) — liepu dzimtas (Tiliaceae) ģints. Latvijā savvaļā aug tikai parastā liepa (T.cordata). Tā ir vasarzaļš 1. lieluma koks ar plašu, dziļu sakņu sistēmu, samērā resnu stumbru un pelēku, saplaisājušu mizu. Vainags apaļš vai piramidāls. Lapas pamīšas, ieapaļi sirdsveidīgas, ar zobainu malu un brūnganiem matu pušķiem dzīslu stūros. Ziedi bāli dzelteni, smaržīgi, pa 5-9 ziedkopā. Uz tās kāta mēlveida seglapa, kas vēlāk kļūst par augļkopas spārnu. Zied VI-VII. Auglis – apaļš vai iegarens riekstiņš, ienākas X. Augļus izplata vējš visu ziemu. 1000 riekstiņu masa 26-27 g. Mežaudzē parastā liepa sāk ziedēt 25-30 g. vecumā, savrup augoši koki — 15-20 g. vecumā.

Latvijā parastā liepa sastopama samērā bieži, it īpaši trūdvielām bagātā augsnē. Sasniedz 35 m augst. un 7 m apkārtmēru. Mūža ilgums 200-300 gadu. (Dižākās liepas Latvijā ir Valdemārpils Elku liepa Talsu raj., Aucenieku dižliepa Kuldīgas raj., Aužuļu dižliepa Liepājas raj.) Parastās liepas tīraudžu kopplatība ir 200-300 ha, tā biežāk aug mistrojumā ar citiem lapu kokiem, it īpaši ar ozolu. Mežos parasti sastopama II stāvā un pamežā. Koksne mīksta, viegla, parasti balta, bez tumšāka kodola, ar vāji izteiktām gadskārtām. To izmanto saplākšņu ražošanai, mūzikas instrumentu, rasējamo dēļu izgatavošanai, kokgriezumiem.

Mežos parastā liepa vairojas ar celma atvasēm, retāk ar sēklām. Ziedus izmanto ārstniecībā. Iecienīts apstādījumu koks. Apstādījumos bieži audzē no R-Eiropas introducēto platlapu liepu (T.platyphyllos), kas ir agri ziedošs 1. liel. koks ar plašu vainagu. Lapas un ziedi lielāki nekā parastajai liepai. Ļoti bieži, it īpaši alejās, audzē Holandes liepu (T.vulgaris), kas ir parastās liepas un platlapu liepas hibrīds. Latvijā introducētas ~10 liepu sugas. Pavairo ar sēklām, noliektņiem, kā arī potējot.

© Meža enciklopēdija, Apgāds "Zelta grauds", 2005

Visās Koks kastē kastītēs atrodas:

• Sēklas

• Augsne

• Māla podiņš

• Māla paliktnīts

• Pamācība

* Liepu sēklu izmērs ir ~4-5mm riekstiņš.
Šajā attēlā tās ir attēlotas palielinātas.
Vienā kilogramā ir aptuveni 38 000 sēklu.

Parastā liepa (Tilia cordata) ir līdz 30 m augsts malvu dzimtas koks ar plašu vainagu.

Parastā liepa aug mežos, upju krastos, uz ezeru salām. To audzē arī ceļmalās un apdzīvoto vietu tuvumā. Labs nektāraugs. No žāvētiem liepu ziediem gatavo uzlējumus, tējas. Lieto kā sviedrējošu līdzekli augšējo elpošanas ceļu iekaisumu un saaukstēšanās ārstēšanai.

Koks kastē - Iespējams skaistākā dāvana pasaulē!

+

+

+

+

=

*Kastītes iespējams personalizēt, iespējas un cenas skaties šeit.

Uz kastītes iespējams uzlikt tava uzņēmuma logo - iespējas skaties šeit.

Podiņam iespējams uzdrukāt tava uzņēmuma logo - iespējas skaties šeit.

(Tilia cordata Mill.)

Vai tiešām apskatīji jau visus kociņus?

Cena no EUR 9.50