Koks kastē

 

 

 

 

 

 

Lapegle

Ko tu atradīsi šajā kastītē

Sēklas

Augsne

Māla podiņš

Māla paliktnīts

Pamācība

Kastīte

Saliekot šo visu kopā iegūstam koku kastē

Sūti epastu kokskaste@kokskaste.lv vai zvani +371 2025 2217

Lapegles – priežu dzimtas (Pinaceae) ģints. Latvijas savvaļas florā lapegle nav. Tās ir introducētas un jau >2 gs. tiek audzētas kā dekoratīvie koki parkos. Lapegle ir vasarzaļi vienmājas skuju koki, saukti arī par skujmetēm. Miza jauniem kokiem gluda, vēlāk izveidojas kreve. Sakņu sistēma spēcīgi attīstīta, ar bagātīgu mikorizu.

Koksne sveķaina, smaga un blīva, ļoti augstvērtīga. Tās kodolkoksne brūngana vai sārtbrūna, aplieva gaišāka, šaura. Skujas mīkstas, lineāras; uz garvasām ir pamīšus, uz īsvasām – pa daudzām pušķos. Strobili attīstās pie iepriekšējā gada dzinuma vai arī vecāku īsvasu galā. Vīrišķie strobili jeb mikrostrobili ir ieapaļi, dzelteni, sievišķie strobili jeb makrostrobili – ieapaļi, gareni, dzeltenzaļi, krēmkrāsas vai sārti. Putekšņi bez gaisa pūslīšiem. Zied reizē ar skuju plaukšanu. Čiekuri nelieli, sēklzvīņas koksnainas, uz katras attīstās 2 spārnainas sēklas. Spārns pieaudzis pie sēklas un nosedz pusi no tās. Čiekuri nokrīt nesadrupuši pēc 2-5 gadiem. Dīgstam 5-7 dīgļlapas, kas pazūd jau 1. g. rudenī.

Lapegle pret gaisa piesārņojumu ir izturīgāka nekā citi mērenā klimata joslas skuju koki. Ātraudzīga, mūža ilgums līdz 600 gadu. Rudenī lapotne ilgi paliek zaļa. Izteikta saulmīle, salizturīga. Daži ekotipi cieš vēlajās pavasara salnās. Augsnes ziņā vidēji prasīga, labāk aug irdenā, mālainā smilts vai smilšmāla augsnē, pārmērīgi mitras augsnes nepanes. No slimībām bīstams t.s. lapegļu vēzis.

Mežaudzēs Eiropas lapegles koksnes pieaugums ievērojami pārsniedz vietējo koku s. koksnes pieaugumu. Simtgadīgas audzes koksnes krāja sasniedz 600 m3/ha (dažkārt 1000 m3/ha). Lielākās pl. un labākās meža kultūras ir Makašēnu novadā, kur Eiropas lapegle atjaunojas arī dabiski, un tur izveidojušās 2. un 3. paaudzes jaunaudzes. Saimnieciski nozīmīga ir ļoti vērtīgā Sibīrijas lapegle koksne, kam fizikāli mehān. īpašības ir labākas nekā Eiropas un Krievijas lapeglei.

© Meža enciklopēdija, Apgāds "Zelta grauds", 2005

Visās Koks kastē kastītēs atrodas:

• Sēklas

• Augsne

• Māla podiņš

• Māla paliktnīts

• Pamācība

* Lapegļu sēklas ir ~3mm garš riekstiņš.
Šajā attēlā tās ir attēlotas palielinātas.
Vienā kilogramā ir aptuveni 125 000 sēklu.

Priežu dzimtas ģints, kurā ir apvienotas 10–14 skujkoku sugas. Lapegles ir sastopamas tikai ziemeļu puslodē. Atšķirībā no citiem skujkokiem, lapegles rudenī un ziemā nomet skujas. Lapegļu koksne ir vērtīga, to izmanto laivu būvēšanā.

Koks kastē - Iespējams skaistākā dāvana pasaulē!

+

+

+

+

=

*Kastītes iespējams personalizēt, iespējas un cenas skaties šeit.

Uz kastītes iespējams uzlikt tava uzņēmuma logo - iespējas skaties šeit.

Podiņam iespējams uzdrukāt tava uzņēmuma logo - iespējas skaties šeit.

Cena no EUR 9.50

 

(Larix Mill.)

Vai tiešām apskatīji jau visus kociņus?