Egles sēklas

Šajā dāvanu kastītē tu atradīsi visu, lai izaudzētu savu kociņu.

Tā būs labākā dāvana visos svētkos, par piemiņu paliekoša taviem viesiem, kā arī neaizmirstams pārsteigums sadarbības partneriem un kolēģiem.

Pirkt

Egles (Picea) - priežu dzimtas (Pinaceae) ģints. Latvijā savvaļā aug tikai parastā jeb Eiropas egle (P.abies syn. P.excelsa). Tā ir mūžzaļš 1. lieluma vienmājas skuju koks ar taisnu stumbru un plašu, seklu sakņu sistēmu. Vainags piramidāls. Zari mieturos. Miza jauniem kokiem gluda, vēlāk kļūst zvīņaina. Skujas četršķautņainas (apēnojumā plakanas), 1,2-2,5 cm garas, spīdīgas, tumšzaļas, pie zara piestiprinātas pa 1 ar kātiņu, kas, skujai nobirstot, paliek pie zara. Skujas pie koka paliek 5-7 gadus. Putekšņlapas sakopotas dzeltenos mikrostrobilos iepriekšējā gada dzinumu augšējo skuju žāklēs. Sēklaizmetņi tumšvioletos līdz bāli zaļos makrostrobilos, kas pa 1 attīstās iepriekšējā gada dzinumu galā. Zied V. Apputeksnē vējš. Putekšņu ļoti daudz, tiem katram 2 lidpūslīši, un vējš tos aiznes kilometriem tālu. No makrostrobiliem attīstās iegareni olveidīgi, nokareni čiekuri, kas nogatavojas rudenī. Uz katras sēklzvīņas (čiekurzvīņas) ir 2 spārnainas sēklas (spārns liels, sēklu ietver karotes veidā), kas izbirst nākamā gada IV-V. Izplata vējš. Čiekuri nokrīt veseli, bieži vien gadu vai pat vēlāk pēc sēklu izbiršanas.

Latvijā parastā egle sastopama bieži vien visā teritorijā. Labi aug viegli skābā podzolētā smilšmāla augsnē, kuras virskārtā uzkrājies skābais trūds. Aug tīraudzēs un mistraudzēs ar visām citām Latvijas meža koku sugām. Bieži veido II stāvu. Aizņem 19% Latvijas mežu kopplatības. Sasniedz >40m augstumu un 3,8m apkārtmēru. Mūža ilgums līdz 300 gadu.

Dižākās egles Latvijā ir Īves dižegle Talsu raj. un Upmaļu dižegle Jēkabpils raj. Parastā egle ir ēncietīga (vairākus gadu desmitus var augt noēnojumā), bet vēja neizturīga; cieš no dūmgāzēm un var apsalt vēlajās pavasara salnās. Vairojas ar sēklām. Koksne elastīga, to izmanto celulozes rūpn., celtn., mēbeļrūpn., malkai. Īpatnēja ir t.s. čūsku egle, kam zarojums ļoti blīvs, bet maz II pakāpes zaru vai ir dzeltenīgas skujas. Parasto egli audzē arī apstādījumos pa 1, grupās vai dzīvžogu stādījumos. To bojā daudzi kukaiņi un to kāpuri, gk. vaboles (egļu astoņzobu mizgrauzis) un tauriņi (egļu mūķene, egļu čiekuru tinējs). Lielu ļaunumu nodara arī sakņpiepes izraisītā sakņu trupe.

Parastās egles kultūras ierīko tikai ar stādiem, ko izaudzē, pārskolojot vieng. siltumnīcā audzētus vai divg. lauka apstākļos audzētus sējeņus. Egļu sēklas dīgst gausāk nekā priedes sēklas, tādēļ vēlams stimulēt to dīgtspēju. Egles sēklas jāiestrādā ne dziļāk par 1-1,5 cm. Sausas sēklas sadīgst diezgan vienmērīgi - 1 mēn. laikā, bet nelabvēlīgos laikapstākļos sadīgšana var ilgt pat līdz 45 dienām. 

© Meža enciklopēdija

Sēklas

* Egles sēklu izmērs ir ~2mm garš riekstiņš. Šajā attēlā tās ir attēlotas palielinātas. Vienā kilogramā ir aptuveni 4 000 000 sēklu.

Kas atrodas šajā kastītē?

• Sēklas

• Augsne

• Māla podiņš

• Māla paliktnīts

• Pamācība

Pirkt egli

Mini kastīte

Šī mini kastīte no parastās atšķiras ar to, ka tā ir 8x mazāka un sver tikai 25 gramus.

  • Kastītes 65x65x65mm
  • Sēklas kādam no tevis izvēlētam kociņam
  • Kūdras tabletes
  • Papīra podiņa
  • Pamācības

Atliek tikai izņemt un samitrināt kūdras tableti, iestādīt tajā sēklas un pēc gadiem tev būs savs koks. Ozolzīles dēļ to uzglabāšanas īpatnībām diemžēl nevaram ielikt mini kastītē.

Pirkt egli mini